Bakü’de Şanlı Zafer Geçidi

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Zafer Töreni’nden

Karabağ’da asırlık zulmü sona erdirmek için Azerbaycan Ordusu’nun başlattığı harekat zaferle sonuçlandı. Dünyanın dört bir tarafında Azerbaycanlı kardeşlerimizin davasına gönül veren Türkler ve Türk dostları an be an harekatı takip etti. Zafer her birimiz için müjde oldu. Kafkasya’ya onur ve özgürlük kazandıran bu zafer hepimizi sevince boğdu. Şehitlerimizin, gazilerimizin gayretleri hepimizin ruhunu, maneviyatını tekrar tahkim etti.

Haklı zaferi kutlamak için 10 Aralık 2020 Perşembe günü Azerbaycan’nın Zafer Töreni başkent Bakü’de Azadlıq Meydanı’nda zaferin şanına yakışır şekilde kutlandı. Törende Türkiye Cumhuriyeti en üst düzeyde, sayın Cumhurbaşkanı tarafından bizzat temsil edildi. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in, harekata katılan Azerbaycan askerlerinin, tedavisi devam etmesine rağmen bu muhteşem zafere tanıklık etmek istediği için yaralarını acılarını unutarak törene katılan gazilerin haklı gururlarını, gözlerindeki sevinci ve heyecanı, duruşlarındaki asaleti gördük; sevinçlerine ortak olduk, sadece zafere değil tarihe tanıklık ettik.

Resmi geçitte Türk komandolarının Al Sancak ile geçişleri sırasında sunucunun; “Yaşasın Türkiye Azerbaycan Kardeşliği” nidaları meydanda yankılandığında sadece Azadlıq Meydanı değil töreni izleyen her Türkün göğsü kabardı. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin Hazar ufkunda uçarken Azerbaycan bayrağının renklerini temsilen gökyüzünü yeşil kırmızı mavi renklere bezemesi, zafere damgasına vuran Bayraktar Siha’larının geçişi, modern ve güçlü Azerbaycan ordusuna ait araçların geçişi muhteşemdi.

Törenin zirvesinde Azerbaycan Harb Okulu öğrencilerinin geçişi ve Nahcivan Askeri Okullarının geçişi sırasında Azerbaycan Askeri Bandosu’nun Mehter Marşlarından Eski Ordu Marşı’nı (Ceddin Deden Neslin Baban Hep Kahraman Türk Ordusu) çalmaya başlaması güne damgasını vurdu. Beşbin yıllık ordu geleneğine atıf yapan Eski Ordu Marşı Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin köklerini hatırlatırken gözler buğulandı, gönüller iftihara boyandı. Azerbaycan’da yapılan törenlereTürkiye ve Azerbaycan’ın kutlu bağı Nahcivan Askeri okulları ilk defa katıldı; Nahcıvanlı askeri öğrencilerin Ay-Yıldızlı kalpakları ile tören geçişleri gönlümüzü fethetti.

Kafkasya’dan Anadolu’ya Türk kardeşliğinin muhteşem zafer geçidi sadece bir resmi geçit değildir. Bir asırlık vuslatın kavuşma anı; binlerce zaferlerimizden biri, tarihe düşülen nottur.